Van, amikor a vastagság számít!
Mitől függ, hogy egy falra milyen vastag hőszigetelést érdemes feltenni?
Lássuk, mi alapján érdemes dönteni!
Polisztirol EPS hőszigetelés - hosszú élettartam
Hőszigetelés tervezésénél különböző alapanyagú hőszigetelő termékekkel ismerkedhetünk meg. EPS, Grafitos EPS, Kőzetgyapot - a legismertebbek.
A családi házak külső falát az esetek 80 %-ában expandált polisztirolhab hőszigetelő anyagokkal (EPS) szigetelik, mivel kedvező ára mellett jelentős hőszigetelő képességgel rendelkeznek (különösen a grafit adalékos változatok), és környezetvédelmi szempontból is előnyösebbek, mint a többi megoldás.
A polisztirol (EPS) piacvezető szerepét műszaki és gazdasági okok egyaránt indokolják: a nagy szilárdságú, nedvességre nem érzékeny, nem irritáló anyag kivitelezése egyszerű, fogásait a szakemberek már évtizedek óta jól ismerik. Bevált, megbízható anyag és kiforrott műszaki megoldás, de fontos, hogy a MEPS (Magyarországi EPS Hőszigetelőagyag Gyártók Egyesülete) által elfogadottaknak megfelelő gyártó termékeit válasszuk, mint pl. a Graymix Hungária Kft. Graytherm homlokzati hőszigetelő rendszere.
Az évtizedekkel ezelőtt elkészült hőszigeteléseket vizsgálva megállapíthatjuk, hogy az EPS az épület élettartamával megegyező élettartamú, hőszigetelő képessége az idő múlásával nem változik.
A gazdasági érveket szemügyre
véve kijelenthetjük, hogy a közel azonos teljesítmény mellett a
jelentősen kedvezőbb árú polisztirol lesz a gazdaságosabb megoldás, azaz a
polisztirolhab hőszigetelés hamarabb térül meg.
Milyen vastag legyen a hőszigetelés?
A régi falazóelemeket (tömör tégla, B 30-as, stb.) idővel folyamatosan jobb hőszigetelőképességű típusokra váltották fel a Gyártók. Így az eredendően jobb hőszigetelőképességű korszerű falazóelemekből készülő falakra kisebb hőszigetelési vastagság is elégséges, miközben a régi falakra nagyobb vastagság kell.
A szerkezet hőszigetelő
képességét többnyire a szigetelőanyag vastagsága és hővezetési tényezője
határozza meg. Az alkalmazható hőszigetelő anyagok hővezetési tényezője
jelentősen eltérhet egymástól.Felvetődik a kérdés, hogy ha ilyen széles a választék, új épület esetében
milyen falazóanyagot válasszunk? Az árarányok folyamatosan változnak, ezért a
bekerülési költséget mindig az aktuális anyagár és munkadíj ismeretében érdemes
számolni.
Általában a vastagabb hőszigeteléssel készülő, gyengébb hőszigetelő képességű falszerkezetek tűnnek a gazdaságosabb megoldásnak.
Egy jól megválasztott falszerkezet - falazóanyag+hőszigetelés - akár több százezer, akár milliós tételű árelőnyt jelent.
Épületünket teljeskörűen, minden épületrészt arányosan, a megcélzott
energiafogyasztás eléréséhez szükséges mértékben kell hőszigetelnünk.
A környezetvédelem és az energiatakarékosság fontossága miatt a hőszigetelések vastagsága jelentősen változott az utóbbi években. Míg a törvényi meghatározások szerint 20 éve még az 5 cm vastagság is elegendő volt, jelenleg nem ritka a 20-25 cm vastagság sem. Ezek meghatározásában és az ideális vastagságú hőszigetelés kiválasztásában a Graymix szakemberei szívesen segítségükre állnak.